روز جهانی پریود

 

بهداشت پریود یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که به دلیل شرم و خجالت آزادانه از آن صحبت نمی‌شود و یک تابو به حساب می‌آید.

 

بیشتر زنان اولین پریود خود را بین سنین 10 تا 15 سالگی تجربه می‌کنند و تا حدود 50 الی 55 سالگی ادامه می‌يابد که بیشتر از 50 درصد  میانگین طول عمر آن‌ها را شامل می‌شود.

 

هر ماه یک میلیارد و 800 میلیون نفر در سراسر جهان پریود می‌شوند. یعنی روزانه 800 میلیون زن در دنیا پریود می‌شوند که 26 درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. اما از این بین، میلیون‌ها نفر نمی‌توانند چرخه پریود خود را به شیوه‌ای درست و سالم مدیریت کنند.

 

زنان برای داشتن یک دوره پریود سالم و مطمئن نیاز به دسترسی به امکانات بهداشتی، آب تمیز و محصولات پریود مقرون به صرفه و ایمن دارند. اقدامات بهداشتی ضعیف در دوران پریود می‌تواند خطرات جدی برای سلامتی به همراه داشته باشد. سلامت قاعدگی صرفا یک مسئله بهداشتی نیست؛ بلکه حق طبیعی هر زن در سراسر جهان است. با اینکه توانایی مراقبت از بدن هنگام پریود بخشی ضروری از زندگی هر فرد را شامل می‌شود، در مجموع، حدود 500 میلیون نفر در جهان به محصولات و امکانات کافی برای مدیریت بهداشت پریود دسترسی ندارند. 

 

بهداشت نامناسب پریود در سراسر جهان ناشی از عدم آموزش، شرم و وجود تابویی حول محور پریود و دسترسی محدود به امکانات بهداشتی پریود است. وجود این مشکلات، علاوه بر تاثیر منفی بر اعتماد به نفس و رشد شخصی،‌ فرصت‌های بی‌شماری را نیز از آن‌ها برای شکوفایی توانمندی‌های خود دریغ می‌کند.

 

در فرهنگ ما نیز مانند سایر کشورها، پریود تابویی اجتماعی است و به دلیل شرم و خجالت درباره آن صحبت نمی‌شود. همین موضوع نیز دسترسی به نواربهداشتی و حمل آن را تا حدی سخت می‌کند. طوری که افراد آن را پنهان می‌کنند، در پلاستیک سیاه می‌گذارند و حتی در بعضی از مغازه‌ها نیز دور از سایر کالاها در جایی مخفی قرار داده می‌شود.

 

متاسفانه به دلیل تابو بودن این موضوع، دسترسی به آموزش برای آن‌ها سخت شده و ممکن است به دلیل این باور غلط، تجربه پریود برای‌شان با رنجی بزرگ و احساس گناه همراه باشد. در حالی که پریود موضوعی کاملاً طبیعی است که باید قبل از رسیدن به بلوغ و اولین پریود به خوبی درباره آن آموزش داده شود. باید بدون شرم و خجالت یا هر احساس دیگری درباره آن صحبت شود تا افراد بتوانند فارغ از جنسیت این موضوع را درک کنند و شرایط را تا حد امکان برای تجربه پریود راحت فراهم سازند. حال چه صحبت درباره آن و شنیدن احساسات مختلف زنان در این زمان باشد؛ چه مرخصی پریود برای همکاران زن؛ چه خریدن نواربهداشتی و …

 

بنا بر آمار، جمعیت زنان ایرانی بین 10 تا 50 ساله حدود 27 میلیون نفر است که 24 میلیون نفر آن‌ها مصرف کننده بالقوه نوار بهداشتی هستند.

 

با تمامی این حرف‌ها، پریود موضوعی است که پیوسته جهان در تلاش برای عادی‌سازی آن بوده و به همین منظور تاریخ 7 خرداد معادل 28 می را به‌عنوان روز جهانی پریود نام‌گذاری شده است. دلیل نام‌گذاری این روز، 28 روزه بودن فواصل هر چرخه قاعدگی و 5 روزه بودن پریود به طور متوسط است. هدف این روز تاکید بر اهمیت دسترسی به اطلاعات درست، دسترسی به محصولات مناسب، و فرهنگ‌سازی و عادی‌سازی امر طبیعی پریود است.

 

روز جهانی بهداشت پریود فرصت خوبی است تا به اهمیت این امر طبیعی از رشد جسمانی پرداخته شود و تلاشی همگانی در راستای آگاهی و آموزش درباره بهداشت قاعدگی برای ساختن دنیایی بهتر برای زنان شکل گیرد.

 

مای لیدی نیز در راستای ماموریت خود طی 22 سال تلاش و فعالیت برای ارتقای بهداشت و دانش پریود و ایجاد دسترسی همگانی به محصولات پریرود تلاش نموده و توانسته به دستاوردهای درخشانی برسد. 

 

این تازه اول راه ماست؛ مسیر ما برای دستیابی همگانی به دانش و محصولات پریود طولانی اما دست‌یافتنی است. 

امسال هم در راستای مسیری که در پیش گرفته‌ایم، از تمامی مردم دعوت می‌کنیم، فارغ از جنسیت، با روایت تجربه‌های شخصی خود در رابطه با پریود، در کنار هم قدمی دیگر برای عادی‌سازی و ترویج فرهنگ درست حول این امر کاملا طبیعی برداریم.

 

سال‌‌هاست از پریود گفته‌ایم و می‌گوییم.

 

تو هم #ازپریودبگو.

 

اشتراک گذاری

نظر خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

همه چیز درباره فاز لوتئال چرخه پریود

درباره فازهای مختلف چرخه پریود چه می‌دانید؟ هر چرخه پریود از ۴ فاز تشکیل می‌شود و هر فاز عملکرد متفاوتی دارد. در این مطلب، قرار است درباره فاز…

تخمک گذاری و هر آنچه لازم است درباره‌ آن بدانید

تخمک گذاری، فرایندی شگفت‌انگیز در بدن زن است که هر ماه اتفاق می‌افتد و در آن، یک تخمک بالغ از تخمدان آزاد می‌شود تا توسط اسپرم بارور شود.…

همه چیز درباره فاز فولیکولار چرخه پریود

فاز فولیکولار دومین و طولانی‌ترین مرحله از چرخه پریود زنان است و از روز اول قاعدگی تا تخمک‌گذاری طول می‌کشد. در این مطلب درباره فاز فولیکولار، علائم، مراقبت‌های…